TUR

ENG

Yapım yılı: 2011

Süresi: 93 dakika

 

Ekümenopolis, neoliberal kentleşmenin kent, insan ve doğa üzerindeki tahribatını İstanbul örneği üzerinden anlatan bir belgeseldir.

 

Yönetmen İmre Azem Yapımcı Gaye Günay Ortak Yapımcı Stephan Anspichler Yardımcı Yapımcılar Kaan Çuhacı, Fikret Manoğlu Kurgu Eray İlhan, Arzu Volkan

Kurgu Asistanı Mesut Ulutaş Müzik Yapımcıları Lari Dilmen, Nilüfer Ormanlı

Motion Graphics Egemen Şenkardeş, Sinan Büyükbaş, Uluç Ali Kılıç

Çizimler Özlem Ölçer Özel Efektler Onur Güngör, Piero Masztalerz

 

Afiş ve görselleri buradan indirebilirsiniz.

Fragmanı izle

www.ekumenopolis.net

Yapım yılı: 2013

Süresi: 52 dakika

 

Agoraphobia, Hollanda Mimarlık Enstitüsü'nün (NAI) bir programı dahilinde Türkiye'nin üç farklı kentindeki kentsel dönüşüm ve afet yasası uygulamalarını incelemek için bir ziyaret gerçekleştiren şehircilik uzmanlarının 4 günlük seyehatlerini konu alan bir yol belgeselidir.

 

Yönetmen İmre Azem Yapımcılar Merve Bedir, Chris Luth Kurgu Mesut Ulutaş

Müzik ve Miksaj Cafer Ozan Türkyılmaz Ses Gaye Günay

İkinci kamera Hande Zerkin Renk ayarları Will Weprin

Fragmanı izle

Yapım yılı: 2011

Süresi: 8 dakika

 

Türkiye’de ‘Kentsel Dönüşüm’ 2000’li yılların başlarında hız kazanan bir süreçtir. Kentin eski yerleşim alanlarını ve kültürel mirasını korumak bahanesiyle başlatılmıştır. İstanbul’un tarihi merkezinde bulunan ve eski bir Osmanlı mahallesi olan Tokludede, yıkılma tehlikesi altında bulunan 50 mahalleden biri. Yenileme alanı ilan edildiğinden bu yana orada oturanların çoğu taşınmak zorunda kalmışlardır. Bazıları ise hala direniyor.

 

Bu kısa belgesel Amnesty International (Uluslararası Af Örgütü) için hazırlanmıştır.

 

Yönetmen Nejla Osseiran Yapımcı İmre Azem Kurgu Mesut Ulutaş

Müzik ve Miksaj Cafer Ozan Türkyılmaz, Barış Yerli

Yapım yılı: 2012

Süresi: 8 dakika

 

2006 yılında ‘Kentsel Dönüşüm’ projesi kurbanı olan Sulukule'de çoğunluğu Roman olan ve evleri belediye tarafından hukuksuzca yıkılan mahalle sakinleri, 40 km ötedeki Taşoluk’ta TOKİ’nin inşa ettiği evlerden satın almak zorunda bırakıldı. Neredeyse tamamı taksitlerini ödeyemeyip eskisinden çok daha zor şartlarda Sulukule yakınlarına geri döndü. 1000 yıllık mahallenin yerinde ise bugün zenginlerin lüks villaları yükseliyor. Bu dönüşümden kim karlı çıktı?

 

Bu kısa belgesel Amnesty International (Uluslararası Af Örgütü) için hazırlanmıştır.

 

Yönetmen Nejla Osseiran Yapımcı İmre Azem Kurgu Mesut Ulutaş

Müzik ve Miksaj Cafer Ozan Türkyılmaz, Barış Yerli

Yapım yılı: 2011

Süresi: 7 dakika

 

Bir İstanbul Hikayesi, Ekümenopolis filminin içinde yer alan bir animasyon sekansıdır. İstanbul'un son yüz yıllık kentsel gelişimini toplumsal süreçler bağlamında anlatmayı amaçlar.

 

Yönetmen İmre Azem Yapımcı Gaye Günay Metin Ulus Atayurt, Nazım Akkoyunlu

Animasyonlar Özlem Ölçer, Boran Güney, Ali Can Meydan, Emre Özbay,       Aksel Zeydan Göz, Ufuk Atan, Egemen Şenkardeş, Ilgı Çandar, Gökçe Sümerkan, Gizem Sümerkan, Deniz Çift, Uluç Ali Kılıç, Mehmet Kızılay,   Mert Kızılay, Gökhan Okur, Cüneyt Özşeker Müzik BabaZula, Lari Dilmen

Seslendirme Fatih Damgacı Araştırma Duygu Şensöz